Ezt érte el Putyinnál Trump: Oroszország kész megállapodni a tűzszünetről

2025. május 19. 19:05

Az orosz elnök nyilatkozott először a Donald Trumppal folytatott hívásról.

2025. május 19. 19:05
Donald Trump. Vlagyimir Putyin.
Kohán Mátyás

Telefonon beszélt egymással Donald Trump amerikai és Vlagyimir Putyin orosz elnök. A legfelsőbb szintű amerikai-orosz egyeztetésre két hónap után most először került sor. Az újraválasztott Trump elnök és Putyin harmadik telefonhívása magyar idő szerint 16 órakor kezdődött, és több mint két órán keresztül tartott.

Vlagyimir Putyin az orosz RIA Novosztyi hírügynökséggel közölte: a telefonhívást „tartalmasnak, nyíltnak és összességében hasznosnak” tartotta, s hálás amerikai kollégájának azért, hogy újra felvette a közvetlen tárgyalások fonalát Oroszországgal. Megerősítette, hogy „Moszkva a harci cselekmények megállításának pártján áll”, ám „elengedhetetlennek” tartja megtalálni „a béke irányába való haladás hatékonyabb útjait”.

Közölte azt is, hogy „Oroszország kész egy olyan memorandumon dolgozni Ukrajnával, amely tartalmazza a tűzszünetet is”,

egyébként pedig Moszkvának és Kijevnek olyan kompromisszumokra kell jutniuk, „amelyek elfogadhatók mindkét oldal számára”.

Putyin nyilatkozatából az olvasható ki, hogy immár nem köti a tűzszünetet a béketárgyalások lezárásához, azaz minden orosz feltétel Ukrajna általi elfogadásához. 

Donald Trump a telefonhívást követően Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel, majd NATO-szövetségeseivel tárgyalt. Az amerikai elnök a hívásról közösségi oldalán, a Truth Socialen elmondta: a hívás „jól ment”, „hangneme és hangulata kitűnő volt”, s eredményeképpen „Oroszország és Ukrajna azonnal tárgyalni kezdenek a tűzszünetről, s ami ennél fontosabb: a háború VÉGÉRŐL.”  Hangsúlyozta: a háború lezárásának feltételeit „a két fél fogja letárgyalni, mert csak ők tudják, hiszen ők ismerik egy olyan tárgyalás részleteit, amelyekről senki sem tud”.

Az amerikai elnök elmondta azt is, hogy Oroszország a „vérfürdő” lezárása után „nagyléptékű kereskedelmet” szeretne folytatni az Egyesült Államokkal, „amivel egyetértek”,

mert „ez Oroszország számára óriási lehetőség arra, hogy hatalmas mennyiségű munkahelyet és vagyont teremtsen, ez a potenciál VÉGTELEN”.

Trump elmondta: mindezekről informálta Zelenszkij elnököt, Ursula von der Leyent, az Európai Bizottság elnökét, Emmanuel Macron francia elnököt, Giorgia Meloni olasz minszterelnököt, Friedrich Merz német kancellárt és Alexander Stubb finn elnököt. Megemlékezett arról is, hogy „a Vatikán képviseletében a Pápa jelezte, hogy nagyon érdekelt volna a tárgyalások helyszínének biztosításában”. „Kezdődjék a folyamat!” – zárta sorait Trump.

Elakadt békefolyamat

A legutóbbi telefonhívás alkalmával, március 18-án a vezetők egyetértettek abban, hogy a háborúnak „tartós békével kell véget érnie”, valamint abban is, hogy jobb amerikai-orosz kapcsolatokra van szükség. Egyúttal bejelentettek egy energetikai infrastruktúrára vonatkozó tűzszünetet is. 

Azóta azonban a békefolyamat elakadni látszik, aminek elsősorban az az oka, hogy a katonai helyzet Ukrajna szempontjából jelentősen romlott, Oroszország számára pedig jelentősen javult. Így mostanra Ukrajna és európai szövetségesei is követelni kezdték a feltétel nélküli és teljeskörű tűzszünetet, ám Oroszország vonakodik ettől, s előzetes feltételekhez kötné azt – hiszen ezzel Ukrajnát lélegzethez juttatná, magát pedig megfosztaná a további területszerzés lehetőségétől. Az Egyesült Államok ezzel a helyzettel nem elégedett,

Marco Rubio külügyminiszter és JD Vance alelnök is határozottan jelezte az elmúlt hetekben, hogy Amerika kihátrálhat a békefolyamatból, amennyiben nem történik áttörés.

Mindeközben ugyanakkor Isztambulban múlt héten történelmi találkozóra került sor a békefolyamat eredményeképp: török-amerikai közvetítéssel most először ült asztalhoz egymással ukrán és orosz delegáció. Az amerikai szándék kezdetben egy hármas csúcstalálkozó (Trump, Putyin és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök) megszervezése volt, s Zelenszkij jelezte is: hajlandó volna Putyinnal tárgyalni. Putyin és Trump azonban nem jöttek el, így a tárgyalás alacsonyabb szinten zajlott.

Az orosz delegációt a 2022. tavaszi isztambuli tárgyalásokon ugyanezen minőségében részt vevő Vlagyimir Megyinszkij elnöki tanácsadó vezette, az ukránt Rusztem Umerov védelmi miniszter.

A tárgyalás kézzelfogható eredménnyel egy jelentős fogolycserén túlmenően nem járt.

JD Vance amerikai alelnök vasárnap Rómában tárgyalt Zelenszkij elnökkel, majd a hazaúton jelezte: a tárgyalások „némiképp zsákutcába” jutottak, Trump célja pedig a telefonhívással az, hogy megtudakolja Putyin valódi szándékait. „Azt gondolom, hogy az elnök azt mondja majd Putyin elnöknek: »Nézd, komolyan gondolod? Valódiak a szándékaid?«” – fogalmazott Vance, aki szerint amennyiben Oroszország nem hajlandó részt venni a béketörekvésekben, az USA nem tehet mást, mint hogy kihátrál a folyamatból, és azt mondja, hogy ez nem az ő háborúja.

Karoline Leavitt, az elnök sajtószóvivője hétfőn megerősítette: Trump „frusztrált és elege van” mindkét konfliktusban álló félből.

Mi lehet a béke ára?

A legutóbbi orosz ajánlat igen kemény feltételeket támasztott Ukrajnának a tűzszünetért cserébe:

Ezt is ajánljuk a témában

  • Az ukrán csapatok kivonását az Oroszország által nemzetközileg el nem ismert „népszavazás” keretében annektált Donyeck, Luhanszk, Zaporizzsja és Herszon oblasztyok teljes területéről. Ez a feltétel a legkeményebb dió, hiszen Oroszország olyan területeket is kér mind a négy oblasztyban, melyeket katonailag sosem ellenőrzött.
  • A négy oblaszty és a Krím-félsziget feletti orosz fennhatóság nemzetközi elismerését. Az amerikaiak csupán a Krím de jure elismerésére volnának hajlandók, a többi orosz hódítást csak de facto ismernék el.
  • Ukrajna semlegességét, tömegpusztító fegyverektől és szövetségesi csapatoktól való mentességét.
  • A háborús károk megtérítésérő való kölcsönös lemondást.

Ezek a békefeltételek messze rosszabbak Ukrajnára nézve annál, ami 2022 tavaszán, a nyugati beavatkozásra – a bucsai mészárlásra való hivatkozással – megtorpedózott első isztambuli békefolyamat során az asztalon volt.

Ezt is ajánljuk a témában

 Nyitókép: Alexander NEMENOV, Elijah Nouvelage / AFP

Összesen 90 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
tapir32
2025. május 20. 00:13
Zselenszkij nemhogy nem hős, hanem nemzetpusztító háborús bűnös. Semmivel sem különb Putyinnál. Az elmúlt három évben semmit nem tett a tűzszünetért és a békéért. Százezreket küldött a halálba. Ukrajna védelme mellett azonnal lépéseket kellett volna tennie az ukrán nép megvédése, a béke érdekében. A tűzszünetet és békét akarókat mocskolta, megbélyegezte putyinozta. Zselenszkij aljas, hazaáruló, az ukrán nép ellensége.
Szamóca bácsi
2025. május 20. 00:04
Ukrajna ma Európa katonailag legerősebb állama, ezt nyugodtan ki lehet jelenteni, ehhez mérten mozog Z. is. biztos vagyok benne, hogy megfelelő fenyegetéseket nemcsak Orbán, de minden más európai vezető orra alá is dörgölt már, ezért félnek tőle (teljes joggal), így egy tűzszünet esetén két lehetőség van az EU előtt: a) lehúzni a redőnyt és EU hadsereget építeni, mely talán képes lenne megállítani az ukránokat. ez szinte kizárt, mert: 1. nincs rá idő, még akkor sem, ha feltételezzük a többségi döntéshozatalt 2. az EU tagállamai között a bizalom extrém alacsony szinten van, így mindenki attól félne, hogy a hibbant EU-s vezetők a közös haderőt majd pont ellenük fogják bevetni 3. van egy megalapozott félelem az alkalmatlan EU vezetés döntéseitől, a világháborút pedig senki sem akarja kockáztatni -- ez pedig még tovább rombolja is a bizalmat a védelem iránt b) folyamatos fegyverszállítással fizetni a védelmi pénzt -- sajnos nincs alternatívája.
tapir32
2025. május 19. 23:51
A háborús uszítókat, a háborút folytatni akarókat el kell ítélni! Az elmúlt 3 évben semmit nem tettek a tűzszünetért és a békéért. Sőt, ellenezték! Pl.: Zselenszkij, Putyin, von der Leyen, Weber, Freund, Biden, Verhofstadt, Magyar Péter, Gyurcsány, Dobrev, Cseh stb. Csak az erkölcs teljes hiánya vezethet valakit Magyar Péter és a Tisza támogatására!
2025. május 19. 23:43 Szerkesztve
Az EU háborúpárti vezetése az elmúlt 3 évben semmit sem tett a háború befejezéséért, a békéért! Az EU háborúpárti vezetése a háború támogatásával további ezreket küld a halálba! Erkölcstelen álláspont! A konfliktusmegoldás felnőtt módja a tárgyalás és a mediáció. Magyarország és a békét akarók képviselik az európai kultúrát és az erkölcsöt!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!